Información Histórica
						Argentina Third Level 1995/96

 

Primera B  Metropolitana

 

Torneo Apertura 1995

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Italiano		     18  11   4   3  26  10  37  [to Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Talleres (Remedios de Escalada)  18  10   3   5  35  20  33
 3. Sarmiento (Junín)		     18  10   2   6  25  19  32
 4. Estudiantes (Buenos Aires)	     18   8   6   4  21  13  30
 5. San Miguel			     18   7   9   2  24  19  30
 6. Tristán Suárez		     18   8   6   4  21  19  30
 7. Temperley			     18   6   9   3  19  12  27
 8. El Porvenir			     18   7   5   6  18  19  26
 9. Almagro			     18	  6   5   7  25  26  23
10. Argentino de Quilmes	     18   5   7   6  18  17  22
11. Deportivo Laferrere		     18   6   4   8  25  31  22
12. Deportivo Armenio		     18   5   6   7  14  18  21
13. Defensores de Belgrano	     18   5   5   8  20  27  20
14. Defensores Unidos de Zárate	     18   5   4   9  18  24  19
15. Defensores de Cambaceres	     18   3  10   5  16  22  19
16. Argentino (Rosario)		     18   3   8   7  21  26  17
17. Colegiales			     18   4   5   9  12  21  17
18. Defensa y Justicia		     18   4   4  10  18  24  16
19. Sportivo Dock Sud		     18   2  10   6  26  35  16
 
 
 
 
 
 
Round 1
[Aug 19]				
Estudiantes (BsAs)	1-3	Def. de Belgrano
Colegiales		0-0	Defensa y Justicia
Talleres RE		5-2	Def. de Cambaceres
Deportivo Armenio	0-2	Temperley
Def. Unidos de Zárate	2-3	San Miguel
Argentino de Quilmes	1-1	Almagro
Deportivo Laferrere	0-3	Deportivo Italiano
El Porvenir		1-2	Sarmiento (Junín)			[Later El Porvenir won points]
[Sep 13]
Argentino (Rosario)	1-1	Tristán Suárez
Sportivo Dock Sud	bye			
 
Round 2				
[Aug 28]
Sarmiento (Junín)	0-2	Deportivo Laferrere
Deportivo Italiano	1-0	Argentino de Quilmes
Almagro			2-0	Def. Unidos de Zárate
San Miguel		0-0	Deportivo Armenio
Temperley		0-1	Talleres RE
Def. de Cambaceres	0-0	Colegiales
Defensa y Justicia	0-1	Estudiantes (BsAs)
Def. de Belgrano	3-0	Argentino (Rosario)
Tristán Suárez		3-2	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		bye			
 
Round 3				
[Sep 22]
Sportivo Dock Sud	1-1	Def. de Belgrano
Argentino (Rosario)	1-2	Defensa y Justicia
Estudiantes (BsAs)	0-0	Def. de Cambaceres
Colegiales		1-0	Temperley
Talleres RE		2-1	San Miguel
Deportivo Armenio	2-1	Almagro
Def. Unidos de Zárate	0-1	Deportivo Italiano
Argentino de Quilmes	0-1	Sarmiento (Junín)
Deportivo Laferrere	2-1	El Porvenir
Tristán Suárez		bye			
 
Round 4				
[Sep 9]
El Porvenir		1-1	Argentino de Quilmes
Sarmiento (Junín)	1-0	Def. Unidos de Zárate
Deportivo Italiano	1-0	Deportivo Armenio
Almagro			2-3	Talleres RE
San Miguel		1-0	Colegiales
Temperley		0-2	Estudiantes (BsAs)
Def. de Cambaceres	0-0	Argentino (Rosario)
Defensa y Justicia	1-1	Sportivo Dock Sud
Def. de Belgrano	0-0	Tristán Suárez
Deportivo Laferrere	bye			
 
Round 5				
[Sep 16]
Tristán Suárez		2-1	Defensa y Justicia
Sportivo Dock Sud	2-2	Def. de Cambaceres
Argentino (Rosario)	1-1	Temperley
Estudiantes (BsAs)	3-0	San Miguel
Deportivo Armenio	0-0	Sarmiento (Junín)
Def. Unidos de Zárate	1-2	El Porvenir
[Sep 17]
Colegiales		1-2	Almagro
Talleres RE		0-1	Deportivo Italiano
Argentino de Quilmes	2-2	Deportivo Laferrere
Def. de Belgrano	bye			
 
Round 6				
[Sep 23]
Deportivo Laferrere	2-3	Def. Unidos de Zárate
El Porvenir		0-0	Deportivo Armenio
Sarmiento (Junín)	3-2	Talleres RE
Almagro			0-2	Estudiantes (BsAs)
San Miguel		0-0	Argentino (Rosario)
Temperley		1-1	Sportivo Dock Sud
Def. de Cambaceres	1-0	Tristán Suárez
Defensa y Justicia	3-0	Def. de Belgrano
[Sep 24]
Deportivo Italiano	4-1	Colegiales				[Suspended in 73'; not continued]
Argentino de Quilmes	bye			
 
Round 7				
[Sep 30]
Def. de Belgrano	2-0	Def. de Cambaceres
Tristán Suárez		1-1	Temperley
Sportivo Dock Sud	2-2	San Miguel
Argentino (Rosario)	3-3	Almagro
Estudiantes (BsAs)	1-0	Deportivo Italiano
Talleres RE		3-0	El Porvenir
Deportivo Armenio	0-1	Deportivo Laferrere
Def. Unidos de Zárate	1-0	Argentino de Quilmes
[Oct 17]
Colegiales		0-1	Sarmiento (Junín)
Defensa y Justicia	bye			
 
Round 8				
[Oct 7]
Argentino de Quilmes	0-1	Deportivo Armenio
Deportivo Laferrere	1-2	Talleres RE
El Porvenir		2-0	Colegiales
Sarmiento (Junín)	0-2	Estudiantes (BsAs)
Deportivo Italiano	1-0	Argentino (Rosario)
Almagro			2-4	Sportivo Dock Sud
San Miguel		1-1	Tristán Suárez
Temperley		1-1	Def. de Belgrano
Def. de Cambaceres	0-0	Defensa y Justicia
Def. Unidos de Zárate	bye			
 
Round 9				
[Oct 10]
Defensa y Justicia	0-2	Temperley
Def. de Belgrano	1-1	San Miguel
Tristán Suárez		2-0	Almagro
Sportivo Dock Sud	1-2	Deportivo Italiano
Argentino (Rosario)	0-2	Sarmiento (Junín)
Estudiantes (BsAs)	0-2	El Porvenir
Talleres RE		1-1	Argentino de Quilmes
Deportivo Armenio	1-2	Def. Unidos de Zárate
[Nov 15]
Colegiales		2-1	Deportivo Laferrere
Def. de Cambaceres	bye			
 
Round 10				
[Oct 14]
Def. Unidos de Zárate	1-0	Talleres RE
Argentino de Quilmes	3-1	Colegiales
Deportivo Laferrere	2-1	Estudiantes (BsAs)
El Porvenir		1-0	Argentino (Rosario)
Sarmiento (Junín)	3-0	Sportivo Dock Sud
Deportivo Italiano	1-2	Tristán Suárez
Almagro			3-0	Def. de Belgrano
San Miguel		5-2	Defensa y Justicia
Temperley		0-0	Def. de Cambaceres
Deportivo Armenio	bye			
 
Round 11				
[Oct 21]
Def. de Cambaceres	0-1	San Miguel
Defensa y Justicia	0-1	Almagro
Def. de Belgrano	3-2	Deportivo Italiano
Tristán Suárez		0-3	Sarmiento (Junín)
Sportivo Dock Sud	1-1	El Porvenir
Argentino (Rosario)	4-1	Deportivo Laferrere
Estudiantes (BsAs)	0-0	Argentino de Quilmes
Colegiales		1-1	Def. Unidos de Zárate
Talleres RE		0-0	Deportivo Armenio
Temperley		bye			
 
Round 12				
[Oct 28]
Deportivo Armenio	1-0	Colegiales
Def. Unidos de Zárate	0-0	Estudiantes (BsAs)
Argentino de Quilmes	2-0	Argentino (Rosario)
Deportivo Laferrere	3-2	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		0-1	Tristán Suárez
Sarmiento (Junín)	3-1	Def. de Belgrano
Deportivo Italiano	1-0	Defensa y Justicia
Almagro			3-1	Def. de Cambaceres
San Miguel		0-0	Temperley
Talleres RE		bye			
 
Round 13				
[Nov 4]
Temperley		2-0	Almagro
Def. de Cambaceres	1-1	Deportivo Italiano
Defensa y Justicia	2-3	Sarmiento (Junín)
Def. de Belgrano	1-2	El Porvenir
Tristán Suárez		2-1	Deportivo Laferrere
Sportivo Dock Sud	1-1	Argentino de Quilmes
Argentino (Rosario)	3-1	Def. Unidos de Zárate
Estudiantes (BsAs)	1-1	Deportivo Armenio
Colegiales		1-0	Talleres RE
San Miguel		bye			
 
Round 14				
[Nov 7]
Talleres RE		2-0	Estudiantes (BsAs)
Deportivo Armenio	2-3	Argentino (Rosario)
Def. Unidos de Zárate	1-1	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		2-1	Defensa y Justicia
Sarmiento (Junín)	2-1	Def. de Cambaceres
Deportivo Italiano	1-1	Temperley
Almagro			1-1	San Miguel
[Nov 15]
Argentino de Quilmes	1-0	Tristán Suárez
[Nov 29]
Deportivo Laferrere	0-0	Def. de Belgrano
Colegiales		bye			
 
Round 15				
[Nov 11]
San Miguel		1-1	Deportivo Italiano
Temperley		4-2	Sarmiento (Junín)
Def. de Cambaceres	0-0	El Porvenir
Defensa y Justicia	0-0	Deportivo Laferrere
Def. de Belgrano	1-2	Argentino de Quilmes
Tristán Suárez		2-0	Def. Unidos de Zárate
Sportivo Dock Sud	2-0	Deportivo Armenio
Argentino (Rosario)	1-2	Talleres RE
Estudiantes (BsAs)	3-1	Colegiales
Almagro			bye			
 
Round 16				
[Nov 18]
Colegiales		0-0	Argentino (Rosario)
Talleres RE		7-2	Sportivo Dock Sud
Deportivo Armenio	0-1	Tristán Suárez
Def. Unidos de Zárate	4-1	Def. de Belgrano
Argentino de Quilmes	1-0	Defensa y Justicia
Deportivo Laferrere	3-3	Def. de Cambaceres
El Porvenir		0-1	Temperley
Sarmiento (Junín)	1-1	San Miguel
Deportivo Italiano	0-0	Almagro
Estudiantes (BsAs)	bye			
 
Round 17				
[Nov 25]
Almagro			1-0	Sarmiento (Junín)
San Miguel		2-1	El Porvenir
Temperley		3-1	Deportivo Laferrere
Def. de Cambaceres	3-2	Argentino de Quilmes
Defensa y Justicia	3-1	Def. Unidos de Zárate
Def. de Belgrano	1-2	Deportivo Armenio
Tristán Suárez		3-3	Talleres RE
Sportivo Dock Sud	1-1	Colegiales
Argentino (Rosario)	2-2	Estudiantes (BsAs)
Deportivo Italiano	bye			
 
Round 18				
[Dec 2]
Estudiantes (BsAs)	2-0	Sportivo Dock Sud
Colegiales		3-0	Tristán Suárez
Talleres RE		2-0	Def. de Belgrano
Deportivo Armenio	3-2	Defensa y Justicia
Def. Unidos de Zárate	0-1	Def. de Cambaceres
Argentino de Quilmes	0-0	Temperley
Deportivo Laferrere	1-2	San Miguel
El Porvenir		2-2	Almagro
Sarmiento (Junín)	0-2	Deportivo Italiano
Argentino (Rosario)	bye			
 
Round 19				
[Dec 9]
Deportivo Italiano	3-0	El Porvenir
Almagro			1-2	Deportivo Laferrere
San Miguel		2-1	Argentino de Quilmes
Temperley		0-0	Def. Unidos de Zárate
Def. de Cambaceres	1-1	Deportivo Armenio
Defensa y Justicia	1-0	Talleres RE
Def. de Belgrano	1-0	Colegiales
Tristán Suárez		0-0	Estudiantes (BsAs)
Sportivo Dock Sud	2-2	Argentino (Rosario)
Sarmiento (Junín)	bye
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Italiano		     18  11   4   3  26  10  37  [to Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Talleres (Remedios de Escalada)  18  10   3   5  35  20  33
 3. Sarmiento (Junín)		     18  10   2   6  25  19  32
 4. Estudiantes (Buenos Aires)	     18   8   6   4  21  13  30
 5. San Miguel			     18   7   9   2  24  19  30
 6. Tristán Suárez		     18   8   6   4  21  19  30
 7. Temperley			     18   6   9   3  19  12  27
 8. El Porvenir			     18   7   5   6  18  19  26
 9. Almagro			     18	  6   5   7  25  26  23
10. Argentino de Quilmes	     18   5   7   6  18  17  22
11. Deportivo Laferrere		     18   6   4   8  25  31  22
12. Deportivo Armenio		     18   5   6   7  14  18  21
13. Defensores de Belgrano	     18   5   5   8  20  27  20
14. Defensores Unidos de Zárate	     18   5   4   9  18  24  19
15. Defensores de Cambaceres	     18   3  10   5  16  22  19
16. Argentino (Rosario)		     18   3   8   7  21  26  17
17. Colegiales			     18   4   5   9  12  21  17
18. Defensa y Justicia		     18   4   4  10  18  24  16
19. Sportivo Dock Sud		     18   2  10   6  26  35  16
 
 
 
 
 
-------	
 
 
Torneo Clausura 1996

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Almagro			     18	 12   6   0  43  14  42  [to Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Estudiantes (Buenos Aires)	     18  12   4   2  38  18  37  [*]
 3. Temperley			     18  10   5   3  30  18  35
 4. Deportivo Italiano		     18  10   3   5  41  19  33
 5. Sarmiento (Junín)		     18   7   7   4  26  17  28
 6. San Miguel			     18   7   5   6  34  26  26
 7. Deportivo Laferrere		     18   6   8   4  27  29  26
 8. Defensa y Justicia		     18   6   7   5  17  21  25
 9. Tristán Suárez		     18   6   6   6  25  23  24
10. Argentino (Rosario)		     18   6   5   7  33  28  23
11. Talleres (Remedios de Escalada)  18   5   8   5  19  25  23
12. Argentino de Quilmes	     18   6   2  10  17  18  20
13. Defensores Unidos de Zárate	     18   4   8   6  19  25  20
14. Defensores de Belgrano	     18   3  10   5  17  23  19
15. Sportivo Dock Sud		     18   3   7   8  21  30  16
16. Defensores de Cambaceres	     18   4   4  10  21  33  16
17. Deportivo Armenio		     18   3   6   9  17  32  15
18. El Porvenir			     18   2   8   8  19  27  14
19. Colegiales			     18   2   3  13  15  53   6  [*]
 
 
 
[*] Estudiantes (Bs.As.) and Colegiales deducted 3 points.
 
 
 
 
Round 1				
[Dec 16]
Tristán Suárez		3-2	Argentino (Rosario)
Def. de Belgrano	0-0	Estudiantes (BsAs)
Defensa y Justicia	1-1	Colegiales
Def. de Cambaceres	1-2	Talleres RE
Temperley		2-0	Deportivo Armenio
San Miguel		1-1	Def. Unidos de Zárate
Almagro			1-0	Argentino de Quilmes
Deportivo Italiano	2-1	Deportivo Laferrere
Sarmiento (Junín)	1-1	El Porvenir
Sportivo Dock Sud	bye			
 
Round 2				
[Dec 23]
Deportivo Laferrere	3-1	Sarmiento (Junín)
Argentino de Quilmes	0-1	Deportivo Italiano
Def. Unidos de Zárate	0-0	Almagro
Deportivo Armenio	1-1	San Miguel
Talleres RE		0-2	Temperley
Colegiales		1-0	Def. de Cambaceres
Estudiantes (BsAs)	2-0	Defensa y Justicia
Argentino (Rosario)	3-1	Def. de Belgrano
Sportivo Dock Sud	2-1	Tristán Suárez
El Porvenir		bye			
 
Round 3				
[Feb 3, 1996]
Def. de Belgrano	0-0	Sportivo Dock Sud
Defensa y Justicia	2-1	Argentino (Rosario)
Def. de Cambaceres	0-1	Estudiantes (BsAs)
Temperley		5-1	Colegiales
San Miguel		4-1	Talleres RE
Almagro			3-0	Deportivo Armenio
Deportivo Italiano	4-1	Def. Unidos de Zárate
Sarmiento (Junín)	1-0	Argentino de Quilmes
El Porvenir		0-2	Deportivo Laferrere
Tristán Suárez		bye			
 
Round 4				
[Feb 10]
Argentino de Quilmes	2-0	El Porvenir
Def. Unidos de Zárate	2-1	Sarmiento (Junín)
Deportivo Armenio	0-3	Deportivo Italiano
Talleres RE		1-1	Almagro
Colegiales		0-7	San Miguel
Estudiantes (BsAs)	2-2	Temperley
Argentino (Rosario)	1-1	Def. de Cambaceres
Sportivo Dock Sud	3-4	Defensa y Justicia
Tristán Suárez		1-1	Def. de Belgrano
Deportivo Laferrere	bye			
 
Round 5				
[Feb 17]
Defensa y Justicia	2-1	Tristán Suárez
Def. de Cambaceres	1-1	Sportivo Dock Sud
Temperley		2-1	Argentino (Rosario)
San Miguel		1-2	Estudiantes (BsAs)
Almagro			3-1	Colegiales
Deportivo Italiano	5-0	Talleres RE
Sarmiento (Junín)	1-1	Deportivo Armenio
El Porvenir		2-2	Def. Unidos de Zárate
Deportivo Laferrere	0-3	Argentino de Quilmes
Def. de Belgrano	bye			
 
Round 6				
[Feb 24]
Def. Unidos de Zárate	0-1	Deportivo Laferrere
Deportivo Armenio	1-0	El Porvenir
Talleres RE		1-0	Sarmiento (Junín)
Colegiales		0-4	Deportivo Italiano
Estudiantes (BsAs)	1-1	Almagro
Argentino (Rosario)	0-1	San Miguel
Sportivo Dock Sud	1-2	Temperley
Tristán Suárez		1-1	Def. de Cambaceres
Def. de Belgrano	1-1	Defensa y Justicia
Argentino de Quilmes	bye			
 
Round 7				
[Mar 2]
Def. de Cambaceres	1-2	Def. de Belgrano
Temperley		2-2	Tristán Suárez
San Miguel		5-2	Sportivo Dock Sud
Almagro			4-0	Argentino (Rosario)
Sarmiento (Junín)	2-0	Colegiales
El Porvenir		2-2	Talleres RE
Deportivo Laferrere	0-2	Deportivo Armenio
Argentino de Quilmes	0-1	Def. Unidos de Zárate
[Mar 3]
Deportivo Italiano	1-0	Estudiantes (BsAs)			[Suspended in 33'; not continued][Estudiantes deducted 3 points]
Defensa y Justicia	bye			
 
Round 8				
[Mar 9]
Deportivo Armenio	2-4	Argentino de Quilmes
Talleres RE		2-2	Deportivo Laferrere
Colegiales		1-3	El Porvenir
Estudiantes (BsAs)	1-2	Sarmiento (Junín)
Argentino (Rosario)	3-2	Deportivo Italiano
Sportivo Dock Sud	0-5	Almagro
Tristán Suárez		2-3	San Miguel
Def. de Belgrano	1-0	Temperley
Defensa y Justicia	0-3	Def. de Cambaceres
Def. Unidos de Zárate	bye			
 
Round 9				
[Mar 13]
Temperley		1-0	Defensa y Justicia
San Miguel		2-0	Def. de Belgrano
Almagro			1-0	Tristán Suárez
Deportivo Italiano	2-0	Sportivo Dock Sud
Sarmiento (Junín)	1-1	Argentino (Rosario)
El Porvenir		1-3	Estudiantes (BsAs)
Deportivo Laferrere	1-1	Colegiales
Argentino de Quilmes	1-0	Talleres RE
Def. Unidos de Zárate	2-2	Deportivo Armenio
Def. de Cambaceres	bye			
 
Round 10				
[Mar 16]
Talleres RE		1-1	Def. Unidos de Zárate
Colegiales		2-0	Argentino de Quilmes
Estudiantes (BsAs)	6-2	Deportivo Laferrere
Argentino (Rosario)	3-1	El Porvenir
Sportivo Dock Sud	1-2	Sarmiento (Junín)
Tristán Suárez		0-4	Deportivo Italiano
Def. de Belgrano	2-3	Almagro
Defensa y Justicia	0-0	San Miguel
Def. de Cambaceres	1-1	Temperley
Deportivo Armenio	bye			
 
Round 11				
[Mar 23]
San Miguel		4-1	Def. de Cambaceres
Almagro			5-1	Defensa y Justicia
Deportivo Italiano	2-3	Def. de Belgrano
Sarmiento (Junín)	0-0	Tristán Suárez
El Porvenir		1-1	Sportivo Dock Sud
Deportivo Laferrere	1-1	Argentino (Rosario)
Argentino de Quilmes	0-1	Estudiantes (BsAs)
Def. Unidos de Zárate	3-2	Colegiales
Deportivo Armenio	0-2	Talleres RE
Temperley		bye			
 
Round 12				
[Mar 30]
Colegiales		1-1	Deportivo Armenio
Estudiantes (BsAs)	4-1	Def. Unidos de Zárate
Argentino (Rosario)	2-1	Argentino de Quilmes
Sportivo Dock Sud	1-1	Deportivo Laferrere
Tristán Suárez		1-0	El Porvenir
Def. de Belgrano	0-4	Sarmiento (Junín)
Defensa y Justicia	1-1	Deportivo Italiano
Def. de Cambaceres	1-2	Almagro
Temperley		2-1	San Miguel
Talleres RE		bye			
 
Round 13				
[Apr 6]
Almagro			1-1	Temperley
Deportivo Italiano	1-2	Def. de Cambaceres
Sarmiento (Junín)	0-0	Defensa y Justicia
El Porvenir		1-1	Def. de Belgrano
Deportivo Laferrere	1-1	Tristán Suárez
Argentino de Quilmes	1-0	Sportivo Dock Sud
Def. Unidos de Zárate	0-0	Argentino (Rosario)
Deportivo Armenio	1-2	Estudiantes (BsAs)
Talleres RE		2-0	Colegiales
San Miguel		bye			
 
Round 14				
[Apr 9]
Def. de Belgrano	1-1	Deportivo Laferrere
[Apr 10]
Estudiantes (BsAs)	2-2	Talleres RE
Argentino (Rosario)	3-0	Deportivo Armenio
Sportivo Dock Sud	3-0	Def. Unidos de Zárate
Tristán Suárez		2-1	Argentino de Quilmes
Defensa y Justicia	0-0	El Porvenir
Def. de Cambaceres	0-5	Sarmiento (Junín)
Temperley		1-0	Deportivo Italiano
San Miguel		1-3	Almagro
Colegiales		bye			
 
Round 15				
[Apr 13]
Deportivo Italiano	5-1	San Miguel
Sarmiento (Junín)	2-0	Temperley
El Porvenir		1-2	Def. de Cambaceres
Deportivo Laferrere	2-1	Defensa y Justicia
Argentino de Quilmes	1-1	Def. de Belgrano
Def. Unidos de Zárate	1-2	Tristán Suárez
Deportivo Armenio	0-0	Sportivo Dock Sud
Talleres RE		2-1	Argentino (Rosario)
Colegiales		2-5	Estudiantes (BsAs)
Almagro			bye			
 
Round 16				
[Apr 20]
Argentino (Rosario)	8-1	Colegiales
Sportivo Dock Sud	0-0	Talleres RE
Tristán Suárez		3-1	Deportivo Armenio
Def. de Belgrano	0-0	Def. Unidos de Zárate
Defensa y Justicia	1-0	Argentino de Quilmes
Def. de Cambaceres	1-2	Deportivo Laferrere
Temperley		3-2	El Porvenir
San Miguel		1-1	Sarmiento (Junín)
Almagro			3-1	Deportivo Italiano
Estudiantes (BsAs)	bye			
 
Round 17				
[Apr 27]
Sarmiento (Junín)	0-3	Almagro
El Porvenir		2-0	San Miguel
Deportivo Laferrere	3-2	Temperley
Argentino de Quilmes	1-3	Def. de Cambaceres
Def. Unidos de Zárate	0-0	Defensa y Justicia
Deportivo Armenio	2-2	Def. de Belgrano
Talleres RE		0-0	Tristán Suárez
Colegiales		1-3	Sportivo Dock Sud
Estudiantes (BsAs)	3-1	Argentino (Rosario)
Deportivo Italiano	bye			
 
Round 18			
[May 4]
Sportivo Dock Sud	1-2	Estudiantes (BsAs)
Tristán Suárez		5-0	Colegiales
Def. de Belgrano	1-1	Talleres RE
Defensa y Justicia	1-0	Deportivo Armenio
Def. de Cambaceres	0-4	Def. Unidos de Zárate
Temperley		0-0	Argentino de Quilmes
San Miguel		1-1	Deportivo Laferrere
Almagro			1-1	El Porvenir
Deportivo Italiano	2-2	Sarmiento (Junín)
Argentino (Rosario)	bye			
 
Round 19				
[May 11]
El Porvenir		1-1	Deportivo Italiano
Deportivo Laferrere	3-3	Almagro
Argentino de Quilmes	2-0	San Miguel
Def. Unidos de Zárate	0-2	Temperley
Deportivo Armenio	3-2	Def. de Cambaceres
Talleres RE		0-2	Defensa y Justicia
Colegiales	        0-0	Def. de Belgrano			[Suspended in 19'; later both teams lost points; Colegiales deducted 3 points]
Estudiantes (BsAs)	1-0	Tristán Suárez
Argentino (Rosario)	2-2	Sportivo Dock Sud
Sarmiento (Junín)	bye
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Almagro			     18	 12   6   0  43  14  42  [to Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Estudiantes (Buenos Aires)	     18  12   4   2  38  18  37  [*]
 3. Temperley			     18  10   5   3  30  18  35
 4. Deportivo Italiano		     18  10   3   5  41  19  33
 5. Sarmiento (Junín)		     18   7   7   4  26  17  28
 6. San Miguel			     18   7   5   6  34  26  26
 7. Deportivo Laferrere		     18   6   8   4  27  29  26
 8. Defensa y Justicia		     18   6   7   5  17  21  25
 9. Tristán Suárez		     18   6   6   6  25  23  24
10. Argentino (Rosario)		     18   6   5   7  33  28  23
11. Talleres (Remedios de Escalada)  18   5   8   5  19  25  23
12. Argentino de Quilmes	     18   6   2  10  17  18  20
13. Defensores Unidos de Zárate	     18   4   8   6  19  25  20
14. Defensores de Belgrano	     18   3  10   5  17  23  19
15. Sportivo Dock Sud		     18   3   7   8  21  30  16
16. Defensores de Cambaceres	     18   4   4  10  21  33  16
17. Deportivo Armenio		     18   3   6   9  17  32  15
18. El Porvenir			     18   2   8   8  19  27  14
19. Colegiales			     18   2   3  13  15  53   6  [*]
 
 
 
[*] Estudiantes (Bs.As.) and Colegiales deducted 3 points.
 
 
 
 
 
Championship Playoff

First leg:
[May 18]
Deportivo Italiano	1-1	Almagro				[at Deportivo Morón]
 
 
Second leg:
[May 25]
Almagro			0-0	Deportivo Italiano		[at Racing Club]
 
 
Third match:
[May 28]
Deportivo Italiano	2-0	Almagro				[at Platense]
 
 
 
 
.Note: Deportivo Italiano promoted to Primera B Nacional.
 
 
 
 
 
Aggregate Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Italiano		     36  21   7   8  67  29  70  [to Championship Playoff]
 2. Estudiantes (Buenos Aires)	     36  20  10   6  59  31  67  [to Second Promotion playoff]
 3. Almagro			     36	 18  11   7  68  40  65  [to Championship Playoff][to Second Promotion playoff]
 4. Temperley			     36  16  14   6  49  30  62  [to Second Promotion playoff]
 5. Sarmiento (Junín)		     36  17   9  10  51  36  60  [to Second Promotion playoff]
 6. San Miguel			     36  14  14   8  58  45  56  [to Second Promotion playoff]
 7. Talleres (Remedios de Escalada)  36  15  11  10  54  45  56  [to Second Promotion playoff]
 8. Tristán Suárez		     36  14  12  10  46  42  54  [to Second Promotion playoff]
----------------------------------------------------------------
 9. Deportivo Laferrere		     36  12  12  12  52  60  48
10. Argentino de Quilmes	     36  11   9  16  35  35  42
11. Defensa y Justicia		     36  10  11  15  35  45  41
12. Argentino (Rosario)		     36   9  13  14  54  54  40
13. El Porvenir			     36   9  13  14  37  46  40
14. Defensores Unidos de Zárate	     36   9  12  15  37  49  39
15. Defensores de Belgrano	     36   8  15  13  37  50  39 
16. Deportivo Armenio		     36   8  12  16  31  50  36
17. Defensores de Cambaceres	     36   7  14  15  37  55  35  [Relegation tournament; worst average]
18. Sportivo Dock Sud		     36   5  17  14  47  65  32
19. Colegiales			     36   6   8  22  27  74  23  [Relegation tournament; worst average]
 
 
 
 
Relegation Table: 
    
    Teams              	      93/94 94/95 95/96 Pts. MP. Average  
-----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Italiano		--    --    49   49   36  1,361
 2. Temperley			--    --    46   46   36  1,278
 3. Sarmiento (Junín)		--    41    43   84   70  1,200
 4. Talleres RE			--    --    41   41   36  1,139
 5. Tristán Suárez		--    --    40   40   36  1,111
 6. Defensa y Justicia		40    41    31  112  104  1,077
 7. Almagro			27    37    47  111  104  1,067
 8. Estudiantes BA              29    30    48  107  104  1,029
 9. San Miguel			30    35    42  107  104  1,029
10. Deportivo Laferrere		--    --    36   36   36  1,000
11. Defensores de Belgrano	35    36    31  102  104  0,981
12. Argentino de Quilmes	34    37    31  102  104  0,981
13. El Porvenir			36    30    31   97  104  0,937
14. Argentino (Rosario)		29    37    31   97  104  0,937
15. Sportivo Dock Sud		26    44    27   97  104  0,933
16. Deportivo Armenio		39    25    28   92  104  0,885
17. Defensores Unidos de Zárate --    30    30   60   70  0,857
-----------------------------------------------------------------
18. Defensores de Cambaceres	29    25    28   82  104  0,788  [Relegation tournament]
19. Colegiales			29    27    18   74  104  0,711  [Relegation tournament]
 
 
Playoff for the Second Promotion Place

 
Quarterfinals:
 
First leg:
[May 18]
Tristán Suárez		0-2	Estudiantes (Bs.As.)
Temperley		0-2	Talleres RE
San Miguel		1-0	Sarmiento (Junín)
 
 
Second leg:
[May 25]
Estudiantes (Bs.As.)	1-1	Tristán Suárez	
Talleres RE		2-3	Temperley
Sarmiento (Junín)	1-1	San Miguel
 
 
 
Semifinals:
 
First leg:
[Jun 1]
Talleres RE		0-1	Almagro
San Miguel		1-0	Estudiantes (Bs.As.)
 
 
Second leg:
[Jun 8]
Almagro			2-2	Talleres RE
Estudiantes (Bs.As.)	1-0	San Miguel
 
 
Final:
 
First leg:
[Jun 15]
Estudiantes (Bs.As.)	2-2	Almagro
 
 
Second leg:
[Jun 22]
Almagro			1-5	Estudiantes (Bs.As.)
 
 
 
 
.Note: Estudiantes (Bs.As.) promoted to Primera B Nacional.
 
 
 
 
Reclassification tournament (to promote 5 teams for the B Nacional 1996/97):

First Stage:
 
First leg:
[Jun 29]
Temperley		1-1	Sportivo Dock Sud
Deportivo Armenio	0-2	Sarmiento (Junín)
Defensores de Belgrano  0-0	San Miguel
Defensores Unidos	1-0	Talleres (RE)
El Porvenir		0-1	Tristán Suárez
Argentino (Rosario)	3-0	Deportivo Laferrere
Defensa y Justicia	1-1	Argentino de Quilmes
 
 
 
Second leg:
[Jul 2]
Sportivo Dock Sud     	0-1	Temperley
Sarmiento (Junín)	1-2	Deportivo Armenio
San Miguel		3-0	Defensores de Belgrano
Talleres (RE)		1-2	Defensores Unidos
Tristán Suárez		3-2	El Porvenir
Deportivo Laferrere	0-0	Argentino (Rosario)
Argentino de Quilmes [4]0-0[5]	Defensa y Justicia
 
 
 
Second Stage:
First leg:
[Jul 6]
Defensores Unidos	1-2	Almagro
Argentino (Rosario)	1-0	Temperley
Defensa y Justicia	0-0	Sarmiento (Junín)
Tristán Suárez		1-2	San Miguel
 
 
Second leg:
[Jul 10]
Almagro			1-1	Defensores Unidos
Temperley		3-0	Argentino (Rosario)	[aet]
Sarmiento (Junín)	2-0	Defensa y Justicia
San Miguel		2-2	Tristán Suárez	
	
 
 
Third Stage:
First leg:
[Jul 13]
Tristán Suárez		0-3	Almirante Brown
Arsenal			0-0	San Miguel
Sarmiento (Junín)	1-1	Tigre
Temperley		0-2	Almagro
 
 
Second leg:
[Jul 16]
Almirante Brown		1-2	Tristán Suárez
San Miguel		0-1	Arsenal
Tigre			1-3	Sarmiento (Junín)
Almagro			6-1	Temperley	
 
 
.Note: Almirante Brown and Arsenal remained in Nacional B.
       Tigre relegated to Primera B.
       Sarmiento (Junín), Almagro and Temperley (best loser) promoted to Nacional B.
 
 
 
Reclassification tournament (to promote 3 teams for the Primera B Metropolitana 1996/97):

Third Stage:
 
[Aug 4]
Defensores de Cambaceres     [0]2-2[3]	Ferrocarril Midland
Colegiales		     [4]1-1[2]	Argentino de Merlo
 
 
.Note:  Colegiales remain at Primera B Metropolitana.
	Defensores de Cambaceres relegated.
 
 


Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 24 Apr 2014

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.						

Uso de cookies: Utilizamos "cookies" propias y de terceros para mejorar nuestros servicios, elaborar información estadística, analizar sus hábitos de navegación e inferir grupos de interés. Esto nos permite personalizar el contenido que ofrecemos y mostrarle publicidad relacionada con sus preferencias. Adicionalmente, compartimos los análisis de navegación y los grupos de interés inferidos con terceros. Si continúa navegando acepta su uso. Más información y cambio de configuración. Aceptar