¿Eres mayor de edad?

SI NO

Confirma si tienes 18 años

Faldón apuestas
Liga Croata HNL 1946
1945/1946

Liga Croata HNL 1946

Información Histórica
						1946 FD Hajduk Split
Qualifying groups were organized as local championships.
All clubs had to start from the beginning. Not all preliminary results are known.

City of Zagreb preliminaries 'A':
 1. FD Lokomotiva Zagreb       7  6  0  1  20: 4  12
 2. Narodna obrana             7  5  1  1  23: 9  11
 3. FD Tekstilac Zagreb        7  4  1  2  31: 8   9
 4. 32. divizija               7  4  1  2  21: 7   9
 5. FD Postar Zagreb           7  3  2  2  16:11   8
 6. FD Jedinstvo Zagreb        7  2  1  4  13:20   5
 7. Slaven Kustosija           7  1  0  6   5:24   2
 8. FD Milicija Zagreb         7  0  0  7   0:46   0

City of Zagreb preliminaries 'B':
 1. FD Dinamo Zagreb           7  7  0  0  40: 5  14
 2. FD Metalac Zagreb          7  6  0  1  19: 6  12
 3. II. armija                 7  5  0  2  39: 6  10
 4. FD Dubrava Zagreb          7  3  1  3  16:11   7
 5. FD Element Zagreb          7  2  1  4  14:16   5
 6. FD Amater Zagreb           7  2  1  4  14:29   5
 7. FD Graficar Zagreb         7  1  0  6   2:37   2
 8. FD Gradjevinar Zagreb      7  0  1  6   4:38   1
FD Dubrava Zagreb moved to Zagreb Provincial championship.

City of Zagreb championship:
 1. FD Dinamo Zagreb           7  6  0  1  41: 8  12   qualified
 2. FD Lokomotiva Zagreb       7  6  0  1  16:12  12   qualified
 3. FD Metalac Zagreb          7  4  1  2  15: 8   9   qualified
 4. FD Amater Zagreb           7  3  1  3  14:17   7   to play-offs
 5. FD Tekstilac Zagreb        7  3  0  4  10:12   6   to play-offs
 6. FD Element Zagreb          7  2  1  4  10:27   5
 7. FD Postar Zagreb           7  2  1  4   5:14   5
 8. FD Jedinstvo Zagreb        7  0  0  7  10:23   0

Zagreb Provincial championship:
Final
Borac Zagreb      0-1 1-8  FD Dubrava Zagreb

City of Osijek championship:
 1. FD Jedinstvo Osijek
 2. FD Udarnik Osijek
 3. FD Tipograf Osijek
 4. FD Sloga Osijek
 5. FD Bratstvo Osijek

Region of Banija championship:
SFD Sloboda Sisak    8-1 3-0   OFD Turkulin Petrinja       [2nd leg interrupted in 46']
Sloboda Sisak qualified to Slavonia championship and changed name to Naprijed Sisak.

District of Karlovac championship:
 Udarnik Karlovac qualified to play-offs.

District of Primorsko-goranska championship:
 FD Jedinstvo Susak qualified to play-offs.
 Also played: FD Crikvenica, Omladinac Senj, Plavi Jadran Pag, NK Naprijed Hreljin.

Region of Slavonia championship:
Semifinals
Sloga Vinkovci       5-1 1-5 0-3 FD Proleter Belisce
SFD Naprijed Sisak   2-0 1-0     FD Jedinstvo Osijek
Final
SFD Naprijed Sisak   2-0 0-3     FD Proleter Belisce
FD Proleter Belisce qualified, SFD Naprijed Sisak to play-offs.

District of Varazdin championship:
 1. RSD Tekstilac Varazdin     4  3  1  0  13: 4   7
 2. Jedinstvo Cakovec          4  2  0  2  12: 6   4
 3. Sloboda Varazdin           4  0  1  3   1:16   1

District of Bjelovar championship:
 Bjelovar qualified to play-offs.

Region of Dalmatia championship:
Preliminary round
Zadar         1-0 1-2   Sibenik           [Sibenik advances on the toss of coin]
Final
RSD Split     0-2 1-6   FD Hajduk Split
FD Hajduk Split qualified.
Play-offs
RSD Split     4-0       Dubrovnik
Sibenik       1-2 0-4   RSD Split

Play-offs:
Round 1
Bjelovar           1-5 1-2  RSD Tekstilac Varazdin
Udarnik Karlovac   4-2 1-3  FD Dubrava Zagreb
SFD Naprijed Sisak 2-1 4-1  FD Amater Zagreb
FD Metalac Zagreb  8-0 3-1  FD Jedinstvo Susak
Round 2
FD Dubrava Zagreb  3-2 1-3  RSD Tekstilac Varazdin
FD Jedinstvo Susak 6-0 2-4  SFD Naprijed Sisak
Additional play-off:
Lokomotiva Zagreb  1-0 3-0  FD Dubrava Zagreb


FINAL STAGE:
 1. FD Hajduk Split           14 10  2  2  51:11  22
 2. FD Dinamo Zagreb          14 10  2  2  40:12  22
 3. FD Lokomotiva Zagreb      14  6  5  3  28:13  17
 4. RSD Tekstilac Varazdin    14  6  3  5  24:27  15
 5. FD Proleter Belisce       14  6  3  5  18:28  15
 6. FD Metalac Zagreb         14  4  5  5  20:20  13
 7. RSD Split                 14  3  0 11  14:42   6
 8. FD Jedinstvo Susak        14  0  2 12   7:49   2

Topscorer: Frane Matosic (Hajduk Split) 13
Hajduk, Dinamo and Lokomotiva qualified for Yugoslav championship.

Additional qualifiers:
Parts of Croatia occupied by Italy had their own competitions to get 
the team for Yugoslav championship.

City of Rijeka championship:
 1. Magazzini generali Rijeka 16 12  3  1  59:19  27
 2. Cantieri Rijeka           16 10  3  3  66:23  23
 3. Lignum Rijeka             16 10  3  3  60:32  23
 4. Torpedo Rijeka            16  8  3  5  48:18  19
 5. ROMSA Rijeka              16  8  2  6  48:38  18
 6. Portuale Rijeka           16  5  2  9  30:39  12
 7. ASPM Rijeka               16  3  3 10  37:51   9
 8. Metallurgica Rijeka       16  4  1 11  31:75   9
 9. Dinamo Rijeka             16  2  0 14  18:102  4
Magazzini generali merged with few other clubs to form SD Kvarner Rijeka and 
continue competing with that name.

Rijeka/Istria Final:
SD Kvarner Rijeka     1-2 4-1  US Operaia Pula
Kvarner qualified for Yugoslav championship.


Authors: Josef Bobrowsky, Bojan Puric, Boris Herceg and Igor Kramarsic
Last updated: 15 Aug 2013

(C) Copyright Josef Bobrowsky, Bojan Puric, Boris Herceg, Igor Kramarsic and RSSSF 1995/2013