2.855.770 resultados, 9.127.069 comentarios, 804.045 imágenes, 79.786 vídeos, 85.880 noticias
Información Histórica
						Torneo Apertura 

Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Huracán (Corrientes)	     21	 12   6	  3    7  2  1   5  4  2   37 23   42  [to Championship Playoff]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Atlético Tucumán		     21	 11   4	  6   10  1  0   1  3  6   30 19   37
 3. Atlético Rafaela		     21	 10   6	  5    8  3  0   2  3  5   33 23   36
 4. Talleres (Córdoba)		     21	 11   2	  8    9  0  2   2  2  6   31 21   35
 5. Quilmes            		     21	  9   7	  5    6  4  1   3  3  4   30 21   34
 6. Godoy Cruz (Mendoza)	     21	  9   7	  5    6  4  1   3  3  4   29 24   34
 7. Instituto (Córdoba)		     21	  9   6	  6    6  4  0   3  2  6   34 30   33
 8. San Martín (San Juan)	     21	  9   6	  6    8  1  1   1  5  5   27 23   33
 9. Atlanta          		     21	  9   5	  7    7  2  2   2  3  5   26 26   32
10. Nueva Chicago        	     21	  8   7	  6    4  3  4   4  4  2   29 24   31
11. Gimnasia y Tiro (Salta)	     21	  8   5	  8    6  4  1   2  1  7   31 25   29
12. Douglas Haig         	     21	  7   7	  7    6  2  2   1  5  5   21 21   28
13. Unión (Santa Fe)		     21	  7   6	  8    6  2  2   1  4  6   25 27   27
14. Chacarita Juniors		     21	  7   5	  9    5  2  3   2  3  6   22 25   26
15. All Boys            	     21	  6   7	  8    5  3  2   1  4  6   19 28   25
16. Deportivo Morón 		     21	  6   6	  9    5  5  1   1  1  8   24 30   24
17. San Martín (Tucumán)	     21	  5   8	  8    3  4  3   2  4  5   26 34   23
18. Almirante Brown 		     21	  5   7	  9    3  5  2   2  2  7   18 31   22
19. Arsenal       		     21	  4   9	  8    2  6  2   2  3  6   13 22   21
20. Central Córdoba (Rosario)	     21	  5   5	 11    5  3  3   0  2  8   22 28   20
21. Los Andes        		     21	  3   9	  9    1  5  4   2  4  5   18 26   18
22. Tigre           		     21	  3   6	 12    3  3  5   0  3  7   19 33   15
 
 
 
 
Round 1
[Aug 12]
Atlanta			1-0	Almirante Brown
Central Córdoba (Ros.)	0-1	Los Andes
Deportivo Morón		0-0	Arsenal
Quilmes			0-0	Douglas Haig
[Aug 13]	
Talleres (Cba.)		1-0	All Boys
Gimnasia y Tiro (S)	2-0	Unión (Sta.Fe)
Nueva Chicago		3-1	Instituto (Cba.)
Atlético Tucumán	2-0	Chacarita Juniors
[Sep 13]
Godoy Cruz (Mza.)	1-1	San Martín (SJ)
Atlético Rafaela	2-2	Huracán (Ctes.)
[Sep 20]
Tigre			0-0	San Martín (Tuc.)
 
 
Round 2
[Aug 19]
Los Andes		3-3	Tigre
Chacarita Juniors	1-0	Quilmes
Douglas Haig		0-0	Nueva Chicago
Almirante Brown		0-0	Atlético Tucumán
Instituto (Cba.)	0-0	Atlético Rafaela
All Boys		1-0	Central Córdoba (Ros.)
[Aug 20]
San Martín (SJ)		2-0	Gimnasia y Tiro (S)
Unión (Sta.Fe)		1-4	Talleres (Cba.)
Atlanta			3-2	Deportivo Morón
[Oct 18]
San Martín (Tuc.)	1-0	Arsenal
[Oct 25]
Huracán (Ctes.)		2-0	Godoy Cruz (Mza.)
 
 
Round 3	
[Aug 26]
Deportivo Morón		3-2	San Martín (Tuc.)
Arsenal			0-0	Los Andes
Tigre			0-2	All Boys
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Unión (Sta.Fe)
Talleres (Cba.)		4-1	San Martín (SJ)
Godoy Cruz (Mza.)	0-1	Instituto (Cba.)
Quilmes			6-1	Almirante Brown
[Aug 27]
Atlético Tucumán	2-0	Atlanta
Atlético Rafaela	2-1	Douglas Haig
Nueva Chicago		0-1	Chacarita Juniors
Gimnasia y Tiro (S)	5-0	Huracán (Ctes.)
 
 
Round 4	
[Sep 2]
Atlanta			0-0	Quilmes
Almirante Brown		0-1	Nueva Chicago
Douglas Haig		1-3	Godoy Cruz (Mza.)
Instituto (Cba.)	4-2	Gimnasia y Tiro (S)
Unión (Sta.Fe)		2-1	Tigre
All Boys		1-1	Arsenal
Los Andes		2-2	San Martín (Tuc.)
[Sep 3]
Atlético Tucumán	1-0	Deportivo Morón
Chacarita Juniors	1-1	Atlético Rafaela
Huracán (Ctes.)		3-1	Talleres (Cba.)
San Martín (SJ)		1-0	Central Córdoba (Ros.)
 
 
Round 5
[Sep 9]
Deportivo Morón		0-0	Los Andes
Arsenal			0-0	Unión (Sta.Fe)
Tigre			0-0	San Martín (SJ)
Central Córdoba (Ros.)	0-1	Huracán (Ctes.)
Talleres (Cba.)		2-1	Instituto (Cba.)
Godoy Cruz (Mza.)	2-0	Chacarita Juniors
Atlético Rafaela	2-0	Almirante Brown
Nueva Chicago		0-1	Atlanta
[Sep 10]
San Martín (Tuc.)	0-0	All Boys
Gimnasia y Tiro (S)	1-1	Douglas Haig
Quilmes			3-2	Atlético Tucumán
 
 
 
Round 6	
[Sep 16]
Quilmes			2-0	Deportivo Morón
Chacarita Juniors	1-0	Gimnasia y Tiro (S)
Douglas Haig		1-0	Talleres (Cba.)
Atlanta			2-1	Atlético Rafaela
Huracán (Ctes.)		2-0	Tigre
All Boys		1-0	Los Andes
[Sep 17]
Atlético Tucumán	3-0	Nueva Chicago
Almirante Brown		0-1	Godoy Cruz (Mza.)
Instituto (Cba.)	0-0	Central Córdoba (Ros.)
San Martín (SJ)		0-0	Arsenal
Unión (Sta.Fe)		1-0	San Martín (Tuc.)
 
 
Round 7
[Sep 22]
Gimnasia y Tiro (S)	4-1	Almirante Brown
[Sep 23]
Deportivo Morón		4-0	All Boys
Los Andes		4-1	Unión (Sta.Fe)
Tigre			0-2	Instituto (Cba.)
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Douglas Haig
Talleres (Cba.)		2-1	Chacarita Juniors
Godoy Cruz (Mza.)	3-2	Atlanta
Atlético Rafaela	1-0	Atlético Tucumán
Nueva Chicago		1-1	Quilmes
[Sep 24]
San Martín (Tuc.)	1-2	San Martín (SJ)
Arsenal			1-1	Huracán (Ctes.)
 
 
Round 8
[Sep 29]
Unión (Sta.Fe)		2-0	All Boys
[Sep 30]
Quilmes			0-0	Atlético Rafaela
Atlanta			3-1	Gimnasia y Tiro (S)
Almirante Brown		0-0	Talleres (Cba.)
Chacarita Juniors	3-2	Central Córdoba (Ros.)
Douglas Haig		1-0	Tigre
Instituto (Cba.)	2-0	Arsenal
Huracán (Ctes.)		4-0	San Martín (Tuc.)
[Oct 1]
Nueva Chicago		0-1	Deportivo Morón
Atlético Tucumán	2-1	Godoy Cruz (Mza.)
San Martín (SJ)		3-1	Los Andes
 
 
Round 9	
[Oct 6]
All Boys		2-1	San Martín (SJ)
Los Andes		0-1	Huracán (Ctes.)
San Martín (Tuc.)	2-2	Instituto (Cba.)
Gimnasia y Tiro (S)	0-0	Atlético Tucumán
Godoy Cruz (Mza.)	1-1	Quilmes
Atlético Rafaela	2-0	Nueva Chicago
[Oct 7]
Deportivo Morón		2-1	Unión (Sta.Fe)
Central Córdoba (Ros.)	3-3	Almirante Brown
Talleres (Cba.)		1-2	Atlanta
Arsenal			1-1	Douglas Haig
[Oct 8]
Tigre			0-1	Chacarita Juniors
 
 
Round 10
[Oct 10]
Atlético Rafaela	3-2	Deportivo Morón
Nueva Chicago		4-0	Godoy Cruz (Mza.)
Quilmes			2-1	Gimnasia y Tiro (S)
Atlético Tucumán	1-0	Talleres (Cba.)
Atlanta			2-0	Central Córdoba (Ros.)
Douglas Haig		2-3	San Martín (Tuc.)
Instituto (Cba.)	2-1	Los Andes
Huracán (Ctes.)		3-1	All Boys
San Martín (SJ)		1-0	Unión (Sta.Fe)
[Oct 11]
Almirante Brown		0-0	Tigre
Chacarita Juniors	3-0	Arsenal
 
 
Round 11
[Oct 13]
Gimnasia y Tiro (S)	2-2	Nueva Chicago
[Oct 14]
Deportivo Morón		0-0	San Martín (SJ)
Unión (Sta.Fe)		1-1	Huracán (Ctes.)
Los Andes		0-0	Douglas Haig
Arsenal			0-1	Almirante Brown
Tigre			2-1	Atlanta
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Atlético Tucumán
Talleres (Cba.)		3-2	Quilmes
Godoy Cruz (Mza.)	1-0	Atlético Rafaela
[Oct 15]
All Boys		2-1	Instituto (Cba.)
San Martín (Tuc.)	1-0	Chacarita Juniors
 
 
Round 12
[Oct 20]
Instituto (Cba.)	1-0	Unión (Sta.Fe)
Huracán (Ctes.)		0-0	San Martín (SJ)
[Oct 21]
Godoy Cruz (Mza.)	5-1	Deportivo Morón
Atlético Rafaela	1-0	Gimnasia y Tiro (S)
Nueva Chicago		0-0	Talleres (Cba.)
Quilmes			2-0	Central Córdoba (Ros.)
Atlanta			1-0	Arsenal
Almirante Brown		1-0	San Martín (Tuc.)
Douglas Haig		2-2	All Boys
[Oct 22]
Atlético Tucumán	3-1	Tigre
Chacarita Juniors	0-1	Los Andes
 
 
Round 13
[Oct 28]
All Boys		0-0	Chacarita Juniors
Gimnasia y Tiro (S)	2-2	Godoy Cruz (Mza.)
Arsenal			0-0	Atlético Tucumán
Tigre			0-1	Quilmes
Central Córdoba (Ros.)	3-3	Nueva Chicago
Los Andes		0-2	Almirante Brown
[Oct 29]
Deportivo Morón		0-1	Huracán (Ctes.)
San Martín (SJ)		1-4	Instituto (Cba.)
Unión (Sta.Fe)		2-1	Douglas Haig
San Martín (Tuc.)	1-1	Atlanta
Talleres (Cba.)		0-2	Atlético Rafaela
 
 
Round 14
[Nov 3]
Gimnasia y Tiro (S)	2-0	Deportivo Morón
Godoy Cruz (Mza.)	1-0	Talleres (Cba.)
Atlético Rafaela	1-0	Central Córdoba (Ros.)
Quilmes			0-1	Arsenal
Douglas Haig		1-0	San Martín (SJ)
Instituto (Cba.)	2-2	Huracán (Ctes.)
[Nov 4]
Atlético Tucumán	1-1	San Martín (Tuc.)
Atlanta			1-0	Los Andes
Almirante Brown		0-0	All Boys
Chacarita Juniors	1-2	Unión (Sta.Fe)
[Nov 5]
Nueva Chicago		3-2	Tigre
 
 
Round 15
[Nov 7]
Deportivo Morón		3-3	Instituto (Cba.)
Huracán (Ctes.)		0-0	Douglas Haig
San Martín (SJ)		3-1	Chacarita Juniors
Unión (Sta.Fe)		4-1	Almirante Brown
All Boys		2-2	Atlanta
Los Andes		1-3	Atlético Tucumán
San Martín (Tuc.)	0-1	Quilmes
Central Córdoba (Ros.)	0-2	Godoy Cruz (Mza.)
[Nov 8]
Arsenal			1-2	Nueva Chicago
Tigre			3-1	Atlético Rafaela
Talleres (Cba.)		2-0	Gimnasia y Tiro (S)
 
 
Round 16
[Nov 11]
Talleres (Cba.)		1-0	Deportivo Morón
Godoy Cruz (Mza.)	3-1	Tigre
Nueva Chicago		2-3	San Martín (Tuc.)
Quilmes			0-0	Los Andes
Atlético Tucumán	3-0	All Boys
Atlanta			1-1	Unión (Sta.Fe)
Almirante Brown		1-0	San Martín (SJ)
[Nov 12]
Chacarita Juniors	2-3	Huracán (Ctes.)
Douglas Haig		2-0	Instituto (Cba.)
Gimnasia y Tiro (S)	2-0	Central Córdoba (Ros.)
Atlético Rafaela	4-0	Arsenal
 
 
Round 17
[Nov 17]
Instituto (Cba.)	1-1	Chacarita Juniors
[Nov 18]
Deportivo Morón		1-0	Douglas Haig
Arsenal			4-1	Godoy Cruz (Mza.)
Tigre			1-2	Gimnasia y Tiro (S)
Unión (Sta.Fe)		3-0	Atlético Tucumán
Los Andes		1-1	Nueva Chicago
[Nov 19]
Huracán (Ctes.)		5-0	Almirante Brown
San Martín (SJ)		3-0	Atlanta
All Boys		1-3	Quilmes
San Martín (Tuc.)	2-3	Atlético Rafaela
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Talleres (Cba.)
 
 
Round 18
[Nov 24]
Atlético Tucumán	3-2	San Martín (SJ)
Gimnasia y Tiro (S)	0-1	Arsenal
[Nov 25]
Central Córdoba (Ros.)	2-2	Deportivo Morón
Talleres (Cba.)		3-0	Tigre
Godoy Cruz (Mza.)	1-1	San Martín (Tuc.)
Atlético Rafaela	2-2	Los Andes
Nueva Chicago		2-1	All Boys
Atlanta			2-4	Huracán (Ctes.)
Almirante Brown		4-0	Instituto (Cba.)
Chacarita Juniors	3-2	Douglas Haig
[Nov 26]
Quilmes			1-1	Unión (Sta.Fe)

 
Round 19
[Dec 1]
Douglas Haig		2-1	Almirante Brown
Instituto (Cba.)	2-1	Atlanta
Unión (Sta.Fe)		0-1	Nueva Chicago
San Martín (Tuc.)	1-1	Gimnasia y Tiro (S)
[Dec 2]
Deportivo Morón		2-1	Chacarita Juniors
All Boys		3-2	Atlético Rafaela
Los Andes		0-0	Godoy Cruz (Mza.)
Arsenal			1-0	Talleres (Cba.)
Tigre			1-1	Central Córdoba (Ros.)
[Dec 3]
Huracán (Ctes.)		1-0	Atlético Tucumán
San Martín (SJ)		3-2	Quilmes
 
 
Round 20
[Dec 8]
Gimnasia y Tiro (S)	3-1	Los Andes
Godoy Cruz (Mza.)	0-0	All Boys
Atlético Tucumán	4-1	Instituto (Cba.)
[Dec 9]
Tigre			2-0	Deportivo Morón
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Arsenal
Talleres (Cba.)		6-2	San Martín (Tuc.)
Atlético Rafaela	2-2	Unión (Sta.Fe)
Quilmes			3-1	Huracán (Ctes.)
Atlanta			0-1	Douglas Haig
Almirante Brown		1-1	Chacarita Juniors
[Dec 10]
Nueva Chicago		1-1	San Martín (SJ)
 
 
Round 21
[Dec 14]
Unión (Sta.Fe)		1-1	Godoy Cruz (Mza.)
[Dec 15]
Douglas Haig		2-0	Atlético Tucumán
Instituto (Cba.)	4-0	Quilmes
Huracán (Ctes.)		0-3	Nueva Chicago
San Martín (SJ)		2-1	Atlético Rafaela
San Martín (Tuc.)	3-1	Central Córdoba (Ros.)
[Dec 16]
Chacarita Juniors	0-0	Atlanta
All Boys		0-1	Gimnasia y Tiro (S)
Los Andes		0-1	Talleres (Cba.)
Arsenal			2-2	Tigre
[Dec 17]
Deportivo Morón		1-1	Almirante Brown
 
 
Torneo Apertura 

Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Huracán (Corrientes)	     21	 12   6	  3    7  2  1   5  4  2   37 23   42  [to Championship Playoff]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Atlético Tucumán		     21	 11   4	  6   10  1  0   1  3  6   30 19   37
 3. Atlético Rafaela		     21	 10   6	  5    8  3  0   2  3  5   33 23   36
 4. Talleres (Córdoba)		     21	 11   2	  8    9  0  2   2  2  6   31 21   35
 5. Quilmes            		     21	  9   7	  5    6  4  1   3  3  4   30 21   34
 6. Godoy Cruz (Mendoza)	     21	  9   7	  5    6  4  1   3  3  4   29 24   34
 7. Instituto (Córdoba)		     21	  9   6	  6    6  4  0   3  2  6   34 30   33
 8. San Martín (San Juan)	     21	  9   6	  6    8  1  1   1  5  5   27 23   33
 9. Atlanta          		     21	  9   5	  7    7  2  2   2  3  5   26 26   32
10. Nueva Chicago        	     21	  8   7	  6    4  3  4   4  4  2   29 24   31
11. Gimnasia y Tiro (Salta)	     21	  8   5	  8    6  4  1   2  1  7   31 25   29
12. Douglas Haig         	     21	  7   7	  7    6  2  2   1  5  5   21 21   28
13. Unión (Santa Fe)		     21	  7   6	  8    6  2  2   1  4  6   25 27   27
14. Chacarita Juniors		     21	  7   5	  9    5  2  3   2  3  6   22 25   26
15. All Boys            	     21	  6   7	  8    5  3  2   1  4  6   19 28   25
16. Deportivo Morón 		     21	  6   6	  9    5  5  1   1  1  8   24 30   24
17. San Martín (Tucumán)	     21	  5   8	  8    3  4  3   2  4  5   26 34   23
18. Almirante Brown 		     21	  5   7	  9    3  5  2   2  2  7   18 31   22
19. Arsenal       		     21	  4   9	  8    2  6  2   2  3  6   13 22   21
20. Central Córdoba (Rosario)	     21	  5   5	 11    5  3  3   0  2  8   22 28   20
21. Los Andes        		     21	  3   9	  9    1  5  4   2  4  5   18 26   18
22. Tigre           		     21	  3   6	 12    3  3  5   0  3  7   19 33   15
 
 
 
Top scorers 95/96 :
  
 1. Klimowicz		Instituto (Cba.) 	13
 2. Ojeda		Godoy Cruz (Mza.)	12
    Oste		Huracán (Ctes.)		12
 4. Guede		Nueva Chicago		10
 5. Caviglia		Quilmes			 9
    Dertycia		Talleres (Cba.)		 9
 7. Dillon		San Martín (SJ)		 8
    Cozzoni		Central Córdoba (Ros.)	 8
    D.Yañez		Chacarita Juniors	 8
    Gómez		Unión (Sta.Fe)		 8
 
 
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Torneo Clausura 

Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Talleres (Córdoba)		     21	 12   6	  3    7  1  2   5  5  1   31 17   42	[to Championship Playoff]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Central Córdoba (Rosario)	     21	 11   6	  4    9  1  0   2  5  4   40 23   39
 3. Unión (Santa Fe)		     21	 11   4	  6    8  3  0   3  1  6   40 25   37
 4. Douglas Haig       		     21	 10   7	  4    6  4  1   4  3  3   40 28   37
 5. Los Andes          		     21	 10   6	  5    8  2  1   2  4  4   49 38   36
 6. Huracán (Corrientes)	     21	  9   6	  6    7  2  2   2  4  4   31 24   33
 7. Godoy Cruz (Mendoza)	     21	  9   5	  7    6  2  2   3  3  5   30 25   32
 8. Instituto (Córdoba)		     21	  7  10	  4    6  5  0   1  5  4   37 28   31
 9. San Martín (San Juan)	     21	  9   4	  8    8  2  1   1  2  7   42 35   31
10. Atlético Tucumán		     21	  9   7	  5    6  3  1   3  4  4   28 24   31[*]
11. Atlético Rafaela		     21	  8   4	  9    6  1  3   2  3  6   28 33   28
12. Almirante Brown 		     21	  7   7	  7    5  3  3   2  4  4   28 36   28
13. Gimnasia y Tiro (Salta)	     21	  8   3	 10    7  2  1   1  1  9   31 39   27
14. Chacarita Juniors		     21	  6   8	  7    5  4  2   1  4  5   23 26   26
15. Quilmes           		     21	  7   4	 10    6  1  3   1  3  7   24 27   25
16. Atlanta           		     21	  5   8	  8    3  6  1   2  2  7   22 28   23
17. Nueva Chicago       	     21	  5   6	 10    4  4  2   1  2  8   32 39   21
18. Arsenal 	        	     21	  3  11	  7    2  8  1   1  3  6   27 32   20
19. Tigre               	     21	  5   5	 11    3  3  4   2  2  7   23 37   20
20. San Martín (Tucumán)	     21	  5   5	 11    4  3  4   1  2  7   19 40   20
21. Deportivo Morón 		     21	  4   7	 10    3  4  3   1  3  7   26 35   19
22. All Boys           		     21	  3   7	 11    3  4  4   0  3  7   20 32   16
 
.Note:
[*] Atlético Tucumán had 3 points deducted.
 
 
Round 1	
[Jan 19, 1996]
Instituto (Cba.)	4-1	Nueva Chicago
Douglas Haig		3-2	Quilmes
Los Andes		1-1	Central Córdoba (Ros.)
Unión (Sta.Fe)		5-1	Gimnasia y Tiro (S)
[Jan 20]
Arsenal			1-1	Deportivo Morón
Chacarita Juniors	0-0	Atlético Tucumán
Almirante Brown		0-0	Atlanta
[Jan 21]
San Martín (Tuc.)	1-2	Tigre
All Boys		1-1	Talleres (Cba.)
San Martín (SJ)		2-0	Godoy Cruz (Mza.)
Huracán (Ctes.)		3-0	Atlético Rafaela

 
Round 2	
[Jan 26]
Atlético Tucumán	3-2	Almirante Brown
Godoy Cruz (Mza.)	2-0	Huracán (Ctes.)
Central Córdoba (Ros.)	1-0	All Boys
Tigre			0-3	Los Andes
[Jan 27]
Deportivo Morón		0-1	Atlanta
Quilmes			0-1	Chacarita Juniors
Gimnasia y Tiro (S)	2-1	San Martín (SJ)
Arsenal			0-1	San Martín (Tuc.)
[Jan 28]
Nueva Chicago		2-2	Douglas Haig
Atlético Rafaela	1-3	Instituto (Cba.)
Talleres (Cba.)		4-1	Unión (Sta.Fe)
 
 
Round 3
[Feb 2]	
Unión (Sta.Fe)		2-2	Central Córdoba (Ros.)
Instituto (Cba.)	1-1	Godoy Cruz (Mza.)
Douglas Haig		1-3	Atlético Rafaela
[Feb 3]
Chacarita Juniors	1-1	Nueva Chicago
Almirante Brown		1-0	Quilmes
Los Andes		5-2	Arsenal
[Feb 4]
San Martín (Tuc.)	2-0	Deportivo Morón
San Martín (SJ)		0-0	Talleres (Cba.)
Huracán (Ctes.)		4-1	Gimnasia y Tiro (S)
Atlanta			3-4	Atlético Tucumán
[Feb 27]
All Boys		0-0	Tigre

 
Round 4	
[Feb 9]
Atlético Rafaela	2-0	Chacarita Juniors
Godoy Cruz (Mza.)	0-0	Douglas Haig
Gimnasia y Tiro (S)	2-2	Instituto (Cba.)
Talleres (Cba.)		1-0	Huracán (Ctes.)
Central Córdoba (Ros.)	2-1	San Martín (SJ)
San Martín (Tuc.)	1-1	Los Andes
[Feb 10]
Deportivo Morón		2-3	Atlético Tucumán
Quilmes			3-0	Atlanta
Nueva Chicago		0-2	Almirante Brown
Arsenal			2-2	All Boys
[Feb 11]
Tigre			1-1	Unión (Sta.Fe)
 
Round 5
[Feb 13]
Los Andes		2-1	Deportivo Morón
All Boys		1-0	San Martín (Tuc.)
Atlanta			2-1	Nueva Chicago
[Feb 14]
Unión (Sta.Fe)		3-1	Arsenal
San Martín (SJ)		3-1	Tigre
Huracán (Ctes.)		0-1	Central Córdoba (Ros.)
Instituto (Cba.)	1-1	Talleres (Cba.)
Douglas Haig		3-0	Gimnasia y Tiro (S)
Chacarita Juniors	1-0	Godoy Cruz (Mza.)
Almirante Brown		1-1	Atlético Rafaela
Atlético Tucumán	0-0	Quilmes
 
 
Round 6
[Feb 17]
Deportivo Morón		2-0	Quilmes
Godoy Cruz (Mza.)	1-1	Almirante Brown
Tigre			2-0	Huracán (Ctes.)
Arsenal			2-0	San Martín (SJ)
Los Andes		3-2	All Boys
[Feb 18]
Nueva Chicago		1-1	Atlético Tucumán
Atlético Rafaela	2-1	Atlanta
Gimnasia y Tiro (S)	4-1	Chacarita Juniors
Talleres (Cba.)		0-1	Douglas Haig
Central Córdoba (Ros.)	0-0	Instituto (Cba.)
San Martín (Tuc.)	2-1	Unión (Sta.Fe)
 
 
Round 7	
[Feb 23]
Unión (Sta.Fe)		2-0	Los Andes
Instituto (Cba.)	2-0	Tigre
[Feb 24]
All Boys		1-0	Deportivo Morón
Chacarita Juniors	2-1	Talleres (Cba.)
Atlanta			1-1	Godoy Cruz (Mza.)
Quilmes			2-0	Nueva Chicago
Atlético Tucumán	1-2	Atlético Rafaela
[Feb 25]
San Martín (SJ)		6-0	San Martín (Tuc.)
Huracán (Ctes.)		2-1	Arsenal
Douglas Haig		4-1	Central Córdoba (Ros.)
Almirante Brown		3-1	Gimnasia y Tiro (S)
 
 
Round 8	
[Mar 1]
Atlético Rafaela	1-0	Quilmes
[Mar 2]
Deportivo Morón		3-1	Nueva Chicago
Los Andes		7-1	San Martín (SJ)
All Boys		1-2	Unión (Sta.Fe)
Central Córdoba (Ros.)	3-1	Chacarita Juniors
Tigre			0-1	Douglas Haig
[Mar 3]	
Godoy Cruz (Mza.)	1-0	Atlético Tucumán
Gimnasia y Tiro (S)	2-1	Atlanta
Talleres (Cba.)		2-2	Almirante Brown
Arsenal			1-1	Instituto (Cba.)
San Martín (Tuc.)	1-1	Huracán (Ctes.)
 
 
Round 9	
[Mar 8]
Unión (Sta.Fe)		0-0	Deportivo Morón
Huracán (Ctes.)		3-3	Los Andes
Instituto (Cba.)	0-0	San Martín (Tuc.)
Atlético Tucumán	2-1	Gimnasia y Tiro (S)
[Mar 9]	
San Martín (SJ)		4-0	All Boys
Douglas Haig		1-1	Arsenal
Chacarita Juniors	2-4	Tigre
Atlanta			1-1	Talleres (Cba.)
Quilmes			0-1	Godoy Cruz (Mza.)
Nueva Chicago		4-2	Atlético Rafaela
[Mar 10]
Almirante Brown		0-5	Central Córdoba (Ros.)
 
 
Round 10
[Mar 12]
Los Andes		4-1	Instituto (Cba.)
All Boys		0-1	Huracán (Ctes.)
[Mar 13]
Deportivo Morón		1-1	Atlético Rafaela
Godoy Cruz (Mza.)	2-1	Nueva Chicago
Gimnasia y Tiro (S)	1-1	Quilmes
Talleres (Cba.)		1-0	Atlético Tucumán
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Atlanta
Tigre			2-1	Almirante Brown
Arsenal			3-1	Chacarita Juniors
San Martín (Tuc.)	2-1	Douglas Haig
Unión (Sta.Fe)		5-1	San Martín (SJ)
 
 
Round 11
[Mar 16]
Chacarita Juniors	4-0	San Martín (Tuc.)
Almirante Brown		1-0	Arsenal
Atlanta			2-0	Tigre
Huracán (Ctes.)		2-0	Unión (Sta.Fe)
Quilmes			0-3	Talleres (Cba.)
Douglas Haig		2-2	Los Andes
[Mar 17]
San Martín (SJ)		3-1	Deportivo Morón
Instituto (Cba.)	3-1	All Boys
Atlético Tucumán	3-1	Central Córdoba (Ros.)
Nueva Chicago		2-1	Gimnasia y Tiro (S)
Atlético Rafaela	2-1	Godoy Cruz (Mza.)
 
 
Round 12
[Mar 22]
Gimnasia y Tiro (S)	3-1	Atlético Rafaela
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Quilmes
Unión (Sta.Fe)		2-1	Instituto (Cba.)
[Mar 23]
Talleres (Cba.)		1-0	Nueva Chicago
Tigre			0-0	Atlético Tucumán
Arsenal			1-1	Atlanta
Los Andes		1-1	Chacarita Juniors
All Boys		3-1	Douglas Haig
[Mar 24]
Deportivo Morón		3-2	Godoy Cruz (Mza.)
San Martín (Tuc.)	4-3	Almirante Brown
San Martín (SJ)		1-1	Huracán (Ctes.)
 
 
Round 13
[Mar 29]
Godoy Cruz (Mza.)	1-0	Gimnasia y Tiro (S)
[Mar 30]
Huracán (Ctes.)		2-2	Deportivo Morón
Instituto (Cba.)	2-2	San Martín (SJ)
Douglas Haig		3-2	Unión (Sta.Fe)
Chacarita Juniors	2-2	All Boys
Almirante Brown		1-1	Los Andes
Atlanta			3-0	San Martín (Tuc.)
Quilmes			2-1	Tigre
Atlético Rafaela	0-1	Talleres (Cba.)
[Mar 31]
Atlético Tucumán	2-1	Arsenal
Nueva Chicago		3-3	Central Córdoba (Ros.)
 
Round 14
[Apr 5]
Central Córdoba (Ros.)	2-0	Atlético Rafaela
[Apr 6]
Talleres (Cba.)		2-1	Godoy Cruz (Mza.)
Tigre			6-3	Nueva Chicago
Arsenal			2-2	Quilmes
San Martín (Tuc.)	0-0	Atlético Tucumán
Los Andes		3-2	Atlanta
All Boys		0-1	Almirante Brown
Unión (Sta.Fe)		0-0	Chacarita Juniors
Huracán (Ctes.)		2-1	Instituto (Cba.)
[Apr 7]
Deportivo Morón		0-1	Gimnasia y Tiro (S)
San Martín (SJ)		1-2	Douglas Haig
 
 
Round 15
[Apr 9]
Atlanta			0-0	All Boys
Nueva Chicago		1-1	Arsenal
[Apr 10]
Instituto (Cba.)	2-0	Deportivo Morón
Douglas Haig		2-2	Huracán (Ctes.)
Chacarita Juniors	3-1	San Martín (SJ)
Almirante Brown		0-3	Unión (Sta.Fe)
Atlético Tucumán	3-0	Los Andes
Quilmes			3-0	San Martín (Tuc.)
Atlético Rafaela	2-0	Tigre
Godoy Cruz (Mza.)	2-1	Central Córdoba (Ros.)
Gimnasia y Tiro (S)	0-2	Talleres (Cba.)
 
 
Round 16
[Apr 13]
Tigre			0-1	Godoy Cruz (Mza.)
Arsenal			2-2	Atlético Rafaela
Los Andes		1-3	Quilmes
All Boys		1-3	Atlético Tucumán
Instituto (Cba.)	4-3	Douglas Haig
[Apr 14]
Deportivo Morón		2-2	Talleres (Cba.)
San Martín (Tuc.)	1-2	Nueva Chicago
Unión (Sta.Fe)		3-0	Atlanta
San Martín (SJ)		5-1	Almirante Brown
Huracán (Ctes.)		2-1	Chacarita Juniors
[Apr 15]
Central Córdoba (Ros.)	2-1	Gimnasia y Tiro (S)
 
Round 17
[Apr 20]
Douglas Haig		3-1	Deportivo Morón
Atlanta			1-1	San Martín (SJ)
Quilmes			1-0	All Boys
Nueva Chicago		4-0	Los Andes
Atlético Rafaela	1-1	San Martín (Tuc.)
Godoy Cruz (Mza.)	2-3	Arsenal
Talleres (Cba.)		1-0	Central Córdoba (Ros.)
[Apr 21]
Chacarita Juniors	2-1	Instituto (Cba.)
Almirante Brown		1-0	Huracán (Ctes.)
Atlético Tucumán	1-0	Unión (Sta.Fe)			[Suspended in 46'; continued May 14]
Gimnasia y Tiro (S)	4-0	Tigre
[May 14]
Atlético Tucumán	1-0	Unión (Sta.Fe)
 
 
Round 18
[Apr 27]
Tigre			0-1	Talleres (Cba.)
Arsenal			1-1	Gimnasia y Tiro (S)
Los Andes		2-1	Atlético Rafaela
All Boys		1-1	Nueva Chicago
Huracán (Ctes.)		1-2	Atlanta
Douglas Haig		0-0	Chacarita Juniors
[Apr 28]
Deportivo Morón		3-3	Central Córdoba (Ros.)
San Martín (Tuc.)	1-4	Godoy Cruz (Mza.)
Unión (Sta.Fe)		3-1	Quilmes
San Martín (SJ)		3-0	Atlético Tucumán
Instituto (Cba.)	3-3	Almirante Brown
 
 
Round 19
[May 3]
Gimnasia y Tiro (S)	2-1	San Martín (Tuc.)
[May 4]
Chacarita Juniors	0-1	Deportivo Morón
Almirante Brown		1-4	Douglas Haig
Atlanta			1-1	Instituto (Cba.)
Nueva Chicago		2-0	Unión (Sta.Fe)
Atlético Rafaela	2-1	All Boys
Godoy Cruz (Mza.)	3-1	Los Andes
Talleres (Cba.)		2-1	Arsenal
Central Córdoba (Ros.)	5-1	Tigre
[May 5]
Atlético Tucumán	1-1	Huracán (Ctes.)
Quilmes			3-2	San Martín (SJ)
 
Round 20
[May 10]
Unión (Sta.Fe)		3-1	Atlético Rafaela
[May 11]
Deportivo Morón		2-2	Tigre
Arsenal			0-0	Central Córdoba (Ros.)
San Martín (Tuc.)	1-2	Talleres (Cba.)
Los Andes		6-2	Gimnasia y Tiro (S)
San Martín (SJ)		2-1	Nueva Chicago
Huracán (Ctes.)		2-0	Quilmes
Instituto (Cba.)	3-0	Atlético Tucumán
Douglas Haig		2-0	Atlanta
Chacarita Juniors	0-0	Almirante Brown
[May 12]
All Boys		3-3	Godoy Cruz (Mza.)
 
 
Round 21
[May 18]
Almirante Brown		3-1	Deportivo Morón
Atlanta			0-0	Chacarita Juniors
Atlético Tucumán	1-1	Douglas Haig
Quilmes			1-1	Instituto (Cba.)
Atlético Rafaela	1-2	San Martín (SJ)
Godoy Cruz (Mza.)	1-2	Unión (Sta.Fe)
Gimnasia y Tiro (S)	1-0	All Boys
Talleres (Cba.)		2-3	Los Andes
Central Córdoba (Ros.)	3-0	San Martín (Tuc.)
Tigre			1-1	Arsenal
[May 19]
Nueva Chicago		1-2	Huracán (Ctes.)
 
 
Torneo Clausura 

Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Talleres (Córdoba)		     21	 12   6	  3    7  1  2   5  5  1   31 17   42	[to Championship Playoff]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Central Córdoba (Rosario)	     21	 11   6	  4    9  1  0   2  5  4   40 23   39
 3. Unión (Santa Fe)		     21	 11   4	  6    8  3  0   3  1  6   40 25   37
 4. Douglas Haig       		     21	 10   7	  4    6  4  1   4  3  3   40 28   37
 5. Los Andes          		     21	 10   6	  5    8  2  1   2  4  4   49 38   36
 6. Huracán (Corrientes)	     21	  9   6	  6    7  2  2   2  4  4   31 24   33
 7. Godoy Cruz (Mendoza)	     21	  9   5	  7    6  2  2   3  3  5   30 25   32
 8. Instituto (Córdoba)		     21	  7  10	  4    6  5  0   1  5  4   37 28   31
 9. San Martín (San Juan)	     21	  9   4	  8    8  2  1   1  2  7   42 35   31
10. Atlético Tucumán		     21	  9   7	  5    6  3  1   3  4  4   28 24   31[*]
11. Atlético Rafaela		     21	  8   4	  9    6  1  3   2  3  6   28 33   28
12. Almirante Brown 		     21	  7   7	  7    5  3  3   2  4  4   28 36   28
13. Gimnasia y Tiro (Salta)	     21	  8   3	 10    7  2  1   1  1  9   31 39   27
14. Chacarita Juniors		     21	  6   8	  7    5  4  2   1  4  5   23 26   26
15. Quilmes           		     21	  7   4	 10    6  1  3   1  3  7   24 27   25
16. Atlanta           		     21	  5   8	  8    3  6  1   2  2  7   22 28   23
17. Nueva Chicago       	     21	  5   6	 10    4  4  2   1  2  8   32 39   21
18. Arsenal 	        	     21	  3  11	  7    2  8  1   1  3  6   27 32   20
19. Tigre               	     21	  5   5	 11    3  3  4   2  2  7   23 37   20
20. San Martín (Tucumán)	     21	  5   5	 11    4  3  4   1  2  7   19 40   20
21. Deportivo Morón 		     21	  4   7	 10    3  4  3   1  3  7   26 35   19
22. All Boys           		     21	  3   7	 11    3  4  4   0  3  7   20 32   16
 
.Note: 
[*] Atlético Tucumán had 3 points deducted.
 
 
 
 
Top scorers 95/96 :
  
 1. Czornomaz		Los Andes 		22
 2. Marini 		Arsenal			14
 3. Marzo		Unión (Sta.Fe)		12
 4. Klimowicz		Instituto (Cba.)	11
    Cuartas		Douglas Haig		11
 6. Abaurre		Godoy Cruz (Mza.)	10
 7. Reyna		Central Córdoba		 9
 8. Lujambio		Huracán (Ctes.)		 8
    Ortiz		San Martín (SJ)		 8
 
 
 
Championship Playoff

First leg:
[May 25]
Huracán (Ctes.)		2-2	Talleres (Cba.)
 
 
Huracán (Corrientes): 	Mele; Zaccanti, D.Capria, Marinilli, Squadrone (Umpiérrez);
			C.González, Gaitán, L.Sosa, Alsina; 
			A.Alvarez (D'Amico), Lujambio (Galoppo).
			Coach: H.Zucarelli.
Talleres (Córdoba):	R.Cabrera; Fornero, Kesman, Biasotto, R.Graieb;
			Rissio (W.Parodi), J.López, Garay (V.H.Delgado), J.L.Fernández (Clementz); 
			D.Graieb, Dertycia.
			Caoch: O.Sosa.
 
Goals:			11' Gaitán; 55' L.Sosa; 71' Dertycia; 91' Clementz.
Expulsion:		40' Alsina.
Referee:		H.Elizondo.
 
 
Second leg:
[Jun 1]
Talleres (Cba.)	 	1-4	 Huracán (Ctes.)	
 
 
Talleres (Córdoba):	R.Cabrera; R.Graieb, Kesman, Biasotto, Rozzi (W.Parodi);
			Fornero, J.López, Garay (Clementz), J.L.Fernández (V.H.Delgado); 
			D.Graieb, Dertycia.
			Caoch: O.Sosa.
Huracán (Corrientes): 	Mele; Zaccanti, D.Capria, Marinilli, Umpiérrez;
			C.González, D'Amico, Gaitán (Galoppo), L.Sosa; 
			A.Alvarez (C.Rodríguez), Lujambio.
			Coach: H.Zucarelli.
 
 
Goals:			18' L.Sosa; 25', 40', 46' Lujambio; 84' Dertycia (pen).
Referee:		A.Sánchez.  
 
 
 
.Note:
Huracán (Corrientes) promoted to Primera A.
 
 
Aggregate table:

--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Talleres (Córdoba)		     42	 23   8	 11   16  1  4   7  7  7   62 38   77	[to Championship Playoff]
 2. Huracán (Corrientes)	     42	 21  12	  9   14  4  3   7  8  6   68 47   75	[to Championship Playoff]
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Atlético Tucumán		     42	 20  11	 11   16  4  1   4  7 10   58 43   68[*][to Second Promotion playoff]
 4. Godoy Cruz (Mendoza)	     42	 18  12	 12   12  6  3   6  6  9   59 49   66	[to Second Promotion playoff]
 5. Douglas Haig          	     42	 17  14	 11   12  6  3   5  8  8   61 49   65	[to Second Promotion playoff]
 6. Instituto (Córdoba)		     42	 16  16	 10   12  9  0   4  7 10   71 58   64	[to Second Promotion playoff]
 7. Unión (Santa Fe)		     42	 18  10	 14   14  5  2   4  5 12   65 52   64	[to Second Promotion playoff]
 8. San Martín (San Juan)	     42	 18  10	 14   16  3  2   2  7 12   69 58   64	[to Second Promotion playoff]
 9. Atlético Rafaela		     42	 18  10	 14   14  4  3   4  6 11   61 56   64
10. Central Córdoba (Rosario)	     42	 16  11	 15   14  4  3   2  7 12   62 51   59
11. Quilmes             	     42	 16  11	 15   12  5  4   4  6 11   54 48   59
12. Gimnasia y Tiro (Salta)          42	 16   8	 18   13  6  2   3  2 16   62 64   56
13. Atlanta          		     42	 14  13	 15   10  8  3   4  5 12   48 54   55
14. Los Andes         		     42	 13  15	 14    9  7  5   4  8  9   67 64   54
15. Nueva Chicago       	     42	 13  13	 16    8  7  6   5  6 10   61 63   52
16. Chacarita Juniors		     42	 13  13	 16   10  6  5   3  7 11   45 51   52
17. Almirante Brown 		     42	 12  14	 16    8  8  5   4  6 11   46 67   50	[Reclassification Tournament]
18. Deportivo Morón 		     42	 10  13	 19    8  9  4   2  4 15   50 65   43
19. San Martín (Tucumán)	     42	 10  13	 19    7  7  7   3  6 12   45 74   43
20. Arsenal 	        	     42	  7  20	 15    4 14  3   3  6 12   40 54   41	[Reclassification Tournament]
21. All Boys           		     42	  9  14	 19    8  7  6   1  7 13   39 60   41
22. Tigre            		     42	  8  11	 23    6  6  9   2  5 14   42 70   35	[Reclassification Tournament]
 
.Note: 
[*] Atlético Tucumán had 3 points deducted.
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   93/94   94/95   95/96   Pts.    MP.    Average
-----------------------------------------------------------------------------------
 1. Huracán (Corrientes)	     --     --      54      54     42      1,286
 2. Talleres (Córdoba)		     47     --	    54     101     84      1,202
 3. Godoy Cruz (Mendoza)	     --     50      48      98     84      1,167
 4. Quilmes			     55     45      43     143    126      1,135
 5. Atlético Rafaela                 42     54      46     142    126      1,127
 6. San Martín (San Juan)            --     -- 	    46      46     42      1,095
 7. Instituto (Córdoba)              46     43      48     137    126      1,087
 8. Douglas Haig		     41     45      48     134    126      1,063
 9. Unión (Santa Fe)                 43     44      46     133    126	   1,056
10. Gimnasia y Tiro (Salta)	     --     48      40      88     84      1,048
11. San Martín (Tucumán)  	     47     48      33     128    126      1,016
12. Atlético Tucumán		     45     32	    49     126    126      1,000
13. Nueva Chicago 		     46     41      39     126    126      1,000
14. Los Andes			     --     --      41      41     42      0,976
15. All Boys			     45     45      32     122    126      0,968
16. Los Andes   		     --     39      41      80     84      0,952
17. Deportivo Morón   		     45     41	    33	   119    126      0,944
18. Chacarita Juniors		     --     40      39      79     84      0,940
19. Central Córdoba (Rosario)        34     39      43     116    126      0,921
-----------------------------------------------------------------------------------
20. Almirante Brown		     38     39      38     115    126      0,913   [Reclassification Tournament]
21. Arsenal			     43     36      34     113    126      0,897   [Reclassification Tournament]
22. Tigre			     --     --	    27      27     42      0,643   [Reclassification Tournament]
 
 
 
Playoff for the Second Promotion Place

 
Quarterfinals:
First leg:
[Jun 8]
Unión (Sta.Fe)		3-0	Godoy Cruz (Mza.)
Instituto (Cba.)	1-1	Douglas Haig
[Jun 9]
Deportivo Italiano	1-1	Talleres (Cba.)
San Martín (SJ)		1-1	Atlético Tucumán
 
 
Second leg:
[Jun 15]
Godoy Cruz (Mza.)	1-3	Unión (Sta.Fe)
Talleres (Cba.)		1-0	Deportivo Italiano
[Jun 16]
Douglas Haig		0-1	Instituto (Cba.)
Atlético Tucumán	2-1	San Martín (SJ)
 
 
 
Semi-finals:
First leg:
[Jun 22]
Unión (Sta.Fe)		3-1	Talleres (Cba.)
[Jun 23]
Instituto (Cba.)	1-1	Atlético Tucumán
 
 
Second leg:
[Jun 29]
Talleres (Cba.)		1-3	Unión (Sta.Fe)
[Jun 30]
Atlético Tucumán	1-3	Instituto (Cba.)
 
 
 
Final:
First leg:
[Jul 6]
Unión (Sta.Fe)		3-1	Instituto (Cba.)
 
 
Second leg:
[Jul 13]
Instituto (Cba.)	1-0	Unión (Sta.Fe)
 
 
.Note: 
Unión (Santa Fe) promoted to First Division.
 
 
 
Reclassification tournament (to promote 5 teams for the B Nacional 1996/97):

First Stage:
First leg:
[Jun 29]
Temperley		1-1	Sportivo Dock Sud
Deportivo Armenio	0-2	Sarmiento (Junín)
Defensores de Belgrano  0-0	San Miguel
Defensores Unidos	1-0	Talleres (RE)
El Porvenir		0-1	Tristán Suárez
Argentino (Rosario)	3-0	Deportivo Laferrere
Defensa y Justicia	1-1	Argentino de Quilmes
 
 
 
Second leg:
[Jul 2]
Sportivo Dock Sud     	0-1	Temperley
Sarmiento (Junín)	1-2	Deportivo Armenio
San Miguel		3-0	Defensores de Belgrano
Talleres (RE)		1-2	Defensores Unidos
Tristán Suárez		3-2	El Porvenir
Deportivo Laferrere	0-0	Argentino (Rosario)
Argentino de Quilmes [4]0-0[5]	Defensa y Justicia
 
 
 
Second Stage:
First leg:
[Jul 6]
Defensores Unidos	1-2	Almagro
Argentino (Rosario)	1-0	Temperley
Defensa y Justicia	0-0	Sarmiento (Junín)
Tristán Suárez		1-2	San Miguel
 
 
Second leg:
[Jul 10]
Almagro			1-1	Defensores Unidos
Temperley		3-0	Argentino (Rosario)
Sarmiento (Junín)	2-0	Defensa y Justicia
San Miguel		2-2	Tristán Suárez	
	
 
 
Third Stage:
First leg:
[Jul 13]
Tristán Suárez		0-3	Almirante Brown
Arsenal			0-0	San Miguel
Sarmiento (Junín)	1-1	Tigre
Temperley		0-2	Almagro
 
 
Second leg:
[Jul 16]
Almirante Brown		1-2	Tristán Suárez
San Miguel		0-1	Arsenal
Tigre			1-3	Sarmiento (Junín)
Almagro			6-1	Temperley	
 
 
.Note:
Almirante Brown and Arsenal remained in Nacional B.
Tigre relegated to Primera B.
Sarmiento (Junín), Almagro and Temperley promoted to Nacional B.
 


About this document

Source: Newspaper: Uno.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 18 Jun 2005

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.						
INFORMACIÓN
La Primera B Nacional (actualmente llamado Nacional B, o simplemente B Nacional) es el campeonato de segunda división organizado por la Asociación del Fútbol Argentino, disputado por clubes tanto directa como indirectamente afiliados a dicha asociación. Es una de las cuatro categorías profesionales en el Fútbol Argentino, junto a la Primera División, a la Primera B Metropolitana y el Torneo Argentino A.
Uso de cookies: Utilizamos "cookies" propias y de terceros para mejorar nuestros servicios, elaborar información estadística, analizar sus hábitos de navegación e inferir grupos de interés. Esto nos permite personalizar el contenido que ofrecemos y mostrarle publicidad relacionada con sus preferencias. Adicionalmente, compartimos los análisis de navegación y los grupos de interés inferidos con terceros. Si continúa navegando acepta su uso. Más información y cambio de configuración. Aceptar